Firmy transportowe, przeprowadzkowe czy spedycyjne bardzo często zatrudniają osoby, które są odpowiedzialne za organizację transportu, logistykę oraz stan techniczny pojazdów. Taka osoba często w większych firmach pracuje w dziale administracyjnym i odpowiada również za współpracę z zewnętrznymi firmami.

Kim jest i czym się zajmuje Fleet Manager?

Fleet manager w firmie, która posiada liczną flotę samochodową jest odpowiedzialny za to, aby nią zarządzać w sposóbFleet manager profesjonalny oraz optymalny. Chodzi przede wszystkim o zapewnienie ciągłości pracy oraz trzymanie się wcześniej przeznaczonego na ten cel budżetu. Chodzi nie tylko o funkcjonalność całej floty, ale również dostępność sieci serwisowej, koszty eksploatacji czy usterkowość. Zadaniem takiej osoby jest także koordynacja współpracy z zewnętrznymi firmami, które świadczą usługi transportowe i przeprowadzkowe.

W przypadku, gdy firma zdecyduje się na zatrudnienie podwykonawców, zadaniem nowoczesnego fleet managera jest zapewnienie firmie optymalizacji kosztów oraz zapewnienie płynnej współpracy. Często osoby zatrudnione na tym stanowisku są także odpowiedzialne za wybór firm świadczących usługi transportowe.

Mowa jest tu przede wszystkim o rozpoznaniu rynku, zebraniu ofert od kilku lub kilkunastu podwykonawców, sporządzenie raportu na temat przyszłej współpracy oraz przygotowanie sugestii dla osób decyzyjnych. Fleet manager powinien przedstawić zarządowi lub właścicielowi firmy wszystkie plusy i minusy posiadania własnej floty samochodowej lub współpracy w oparciu o podwykonawców.

Podobne wpisy