Manager flotyW poprzednich wpisach poruszaliśmy wątki dotyczące obsługi zewnętrznej i wewnętrznej floty samochodowej, a także zatrudnienia osoby, która jest odpowiedzialna za organizację pracy floty samochodowej.

Często manager floty traktowany jest jako osoba, której zadaniem jest odstawienie auta na myjnię, załatwienie ubezpieczenia oraz mechanika. W rzeczywistości posiada on o wiele większe kompetencje.

 

Flota, czyli budowanie wizerunku firmy

Wiele firm transportowych, spedycyjnych oraz tych zajmujących się przeprowadzkami musi stale inwestować w rozwój swojej marki. Jest to warunek, aby utrzymać się na rynku oraz zdobyć zaufanie klientów taxi bagażowego. Wielu właścicieli przedsiębiorstw transportowych wciąż nie docenia roli zarządcy taborem we współczesnym transporcie. To bardzo duży błąd, a taka niewiedza może wiele kosztować.

Przeprowadzki czy ogólnie rozumiany transport samochodowy wymagają często niestandardowego podejścia. Takie może zaproponować osoba, która jest z zewnątrz, a zna realia rynku.

Przewóz towarów po Polsce – co może manager floty?

Rola takiej osoby w organizacji transportu jest w zasadzie kluczowa. Decyzje podejmowane przez managera mają natychmiastowy wpływ na jakość świadczonych usług transportowych i przeprowadzkowych.

Aby uniknąć nieporozumień oraz konfliktów interesów, bardzo dobrym wyjściem jest jasne i klarowne określenie zasad współpracy między zarządem, kierowcami, managerem oraz innymi pracownikami.

Zarządca aut w firmie transportowej musi wiedzieć, jakimi kompetencjami dysponuje. Jest to ogromnie ważne przy ustalaniu:

  • zakres działania firmy,
  • logistyki przesyłek,
  • ciągłości pracy firmy,
  • czasu pracy kierowców,
  • terminów realizacji zleceń,
  • kosztów działania floty,
  • kontroli stanu technicznego aut.

Przeprowadzka to też koszt

Często zdarza się, że pomimo dużej ilości zleceń właściciele firm chętnie wprowadzają różnego rodzaju ograniczenia, które mają za zadanie redukcję kosztów. Każde wykonanie zlecenia: przeprowadzki krajowej czy międzynarodowej związane jest także z kosztami dla firmy. Mogą one dotyczyć limitów na serwis, paliwo czy limitu na czas pracy kierowców.

Rolą doświadczonego fleet managera jest oczywiście dbanie o kondycję finansową firmy, ale również sprawna organizacja pracy. Jeśli realizacja opłacalnego zlecenia wymaga większych nakładów finansowych – warto, aby taką potrzebę manager dobrze przedstawił. Chodzi głównie o to, aby pomysły zarządu czy właściciela firmy transportowej mające na celu zwiększenie zysku, nie przekształciły się w realne straty.

Zadaniem managera floty jest więc urealnienie pomysłów oraz wcielenie ich w życie na poziomie chociażby kierowców.

Sprawny transport – większe zyski

Podsumowując – zatrudnienie fleet managera w firmie transportowej nie jest wydatkiem, a inwestycją. Taka osoba klarownie przedstawi regulamin funkcjonowania oraz wskaże ewentualne problemy, które trzeba rozwiązać.

Brak takiej osoby może prowadzić do tego, że firma będzie ponosiła znaczące koszty w obszarze obsługi aut oraz organizacji pracy.

Podobne wpisy