Otwierając własny biznes i podejmując decyzję o korzystaniu z usług firmy transportowej czy przeprowadzkowej koniecznością staje podpisanie umowy, na podstawie której będzie opierała się współpraca. Umowa jest bardzo ważnym elementem, o który trzeba odpowiednio wcześniej zadbać. Jej forma oraz charakter powinny być przemyślane oraz przygotowane przez osobę, która ma do tego kompetencję, np. prawnika. Jak fachowo podejść do tematu, aby z umowy był zadowolony inwestor i wykonawca? Jak zawsze – diabeł tkwi w szczegółach.
Spis treści
Umowa czy nie – podstawowe pytanie
Umowa o świadczenie usług przeprowadzkowych czy transportowych jest dokumentem potrzebnym. Zajmując się transportem przewozem towarów warto się zabezpieczyć na wypadek nieoczekiwanych okoliczności ze strony wykonawcy. Należy pamiętać, aby unikać współpracy z osobami, które są niechętne do podpisania umowy w formie pisemnej.
Brak takiej chęci powinien być dla nas pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Dobrze napisana i uczciwa umowa przedstawiona wykonawcy powinna zachęcać do rzetelnego zajmowania się prywatnym transportem samochodowym. Jeśli tak nie jest, podwykonawca może mieć ukryte cele, które chce przed nami zataić.
Przekaz jest jasny – powinniśmy się domagać pisemnej formy umowy we wszystkich usługach, z których korzystamy.
Przejrzystość zapisu – prosta droga do udanej współpracy
Przedstawiając umowę na przewóz towarów zwracajmy uwagę na to, aby tekst umowy był klarowny, zrozumiały oraz precyzyjny. Ważne jest dokładne określenie tego, w jaki sposób ma wyglądać współpraca na linii właściciel – firma transportowa. Niezrozumiałość zapisów umowy może doprowadzić do zakłócenia współpracy oraz wywołać konflikt w przypadku sytuacji spornej. Podwykonawca powinien od samego początku wiedzieć:
- na jakich zasadach pracuje,
- za co jest odpowiedzialny on, a za co zleceniodawca,
- w jakim czasie i jakimi środkami ma realizować usługi,
- jakie dostanie wynagrodzenie,
- jaka jest droga rozwiązania kwestii spornych.
Takie podejście do korzystania z usług transportowych gwarantuje, że praca będzie przyjemna i płynna.
Brak umowy to poważny problem
Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie prawne w postaci umowy, może to być bardzo szkodliwe. Zwłaszcza w branży transportowej skutki braku umowy mogą być bardzo bolesne. Można sobie wyobrazić sytuację, w której podwykonawca zajmuje się np. transportem sprzętu komputerowego, transportem AGD czy delikatnych fortepianów i następuje poważne uszkodzenie towaru. Drugą pułapką może być kradzież towaru lub nagłe zaprzestanie wykonywania usług.
W każdym z tych przypadków właściciel traci nie tylko realne pieniądze, ale także czas oraz rzecz najważniejszą – renomę. Dodatkowym minusem jest trudność w dochodzeniu swoich praw. Podpisanie umowy jest zabezpieczeniem przed powyższymi zdarzeniami, zmusza także obie strony do wzajemnego szacunku oraz rzetelnego wykonywania postanowień umowy.