Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy na usługi transportowe?

Umowa na usługi transportoweOtwierając własny biznes i podejmując decyzję o korzystaniu z usług firmy transportowej czy przeprowadzkowej koniecznością staje podpisanie umowy, na podstawie której będzie opierała się współpraca. Umowa jest bardzo ważnym elementem, o który trzeba odpowiednio wcześniej zadbać. Jej forma oraz charakter powinny być przemyślane oraz przygotowane przez osobę, która ma do tego kompetencję, np. prawnika. Jak fachowo podejść do tematu, aby z umowy był zadowolony inwestor i wykonawca? Jak zawsze – diabeł tkwi w szczegółach.

Umowa czy nie – podstawowe pytanie

Umowa o świadczenie usług przeprowadzkowych czy transportowych jest dokumentem potrzebnym. Zajmując się transportem przewozem towarów warto się zabezpieczyć na wypadek nieoczekiwanych okoliczności ze strony wykonawcy. Należy pamiętać, aby unikać współpracy z osobami, które są niechętne do podpisania umowy w formie pisemnej.

Brak takiej chęci powinien być dla nas pierwszym sygnałem ostrzegawczym. Dobrze napisana i uczciwa umowa przedstawiona wykonawcy powinna zachęcać do rzetelnego zajmowania się prywatnym transportem samochodowym. Jeśli tak nie jest, podwykonawca może mieć ukryte cele, które chce przed nami zataić.

Przekaz jest jasny – powinniśmy się domagać pisemnej formy umowy we wszystkich usługach, z których korzystamy.

Przejrzystość zapisu – prosta droga do udanej współpracy

Przedstawiając umowę na przewóz towarów zwracajmy uwagę na to, aby tekst umowy był klarowny, zrozumiały oraz precyzyjny. Ważne jest dokładne określenie tego, w jaki sposób ma wyglądać współpraca na linii właściciel – firma transportowa. Niezrozumiałość zapisów umowy może doprowadzić do zakłócenia współpracy oraz wywołać konflikt w przypadku sytuacji spornej. Podwykonawca powinien od samego początku wiedzieć:

  • na jakich zasadach pracuje,
  • za co jest odpowiedzialny on, a za co zleceniodawca,
  • w jakim czasie i jakimi środkami ma realizować usługi,
  • jakie dostanie wynagrodzenie,
  • jaka jest droga rozwiązania kwestii spornych.

Takie podejście do korzystania z usług transportowych gwarantuje, że praca będzie przyjemna i płynna.

Brak umowy to poważny problem

Jeżeli nie zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie prawne w postaci umowy, może to być bardzo szkodliwe. Zwłaszcza w branży transportowej skutki braku umowy mogą być bardzo bolesne. Można sobie wyobrazić sytuację, w której podwykonawca zajmuje się np. transportem sprzętu komputerowego, transportem AGD czy delikatnych fortepianów i następuje poważne uszkodzenie towaru. Drugą pułapką może być kradzież towaru lub nagłe zaprzestanie wykonywania usług.

W każdym z tych przypadków właściciel traci nie tylko realne pieniądze, ale także czas oraz rzecz najważniejszą – renomę. Dodatkowym minusem jest trudność w dochodzeniu swoich praw. Podpisanie umowy jest zabezpieczeniem przed powyższymi zdarzeniami, zmusza także obie strony do wzajemnego szacunku oraz rzetelnego wykonywania postanowień umowy.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy na usługi transportowe?
5 (100%) 1 vote[s]