Prowadząc własną firmę trzeba inwestować. Oprócz standardowych kosztów związanych z wyposażeniem biura, zakupem mebli, kupnem potrzebnego do pracy sprzętu, a także kosztów związanych z samozatrudnieniem, pojawia się jeden z najpoważniejszych wydatków – samochód.
Spis treści
Auto w firmie to podstawa
Dziś trudno sobie wyobrazić prowadzenie własnego biznesu bez chociażby jednego firmowego samochodu. Praktycznie każdego rodzaju działalność jest w mniejszym lub większym stopniu związana z transportem samochodowym. Prowadzenie firmy budowlano-remontowej, stolarskiej, instalacyjnej czy agencji reklamowej – wymaga posiadania samochodu.
Auto firmowe może być najróżniejsze – służyć wyłącznie to przewozu ludzi, transportu mebli, może być to samochód związany z taxi bagażowym lub przeprowadzkami. Najczęściej spotykane są samochody osobowe, dostawcze do 1,5 lub 3,5 tony lub ciężarowe, np. z podnośnikiem HDS. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju działalności.
Posiadanie przez właściciela firmy auta lub kilku pojazdów może sprawić, że będzie miał możliwość realizacji większej liczby zleceń i zbudowania swojej marki na rynku. Choć na początku finanse sprawiają, że wiele osób korzysta w pracy z własnych osobistych pojazdów, to w miarę upływu czasu korzysta się z możliwości zakupu.
Nie masz samochodu? Wynajmij go!
Na rynku pojawia się coraz więcej firm transportowych i przeprowadzkowych, które wychodzą z propozycją dla młodych przedsiębiorców. Usługa wynajmu samochodu osobowego lub dostawczego jest coraz bardziej powszechna, a sam rynek bardzo dynamicznie się rozwija. Ze względu na prostotę usługi oraz mniejsze koszty obsługi – bardzo opłaca się współpraca z zewnętrznymi firmami, które w imieniu przedsiębiorcy zajmą się np. dostarczaniem do klientów zakupionego towaru.
Jest to opłacalne w przypadku, gdy na przykład prowadzimy:
– sklep stacjonarny lub hurtownię,
– sklep internetowy,
– salon meblowy,
– skład budowlany,
– agencję reklamową,
– firmę budowlaną lub ogrodniczą.
Wynajmij taxi bagażowe!
Wynajęcie taxi bagażowego, które dysponuje samochodem o większej ładowności może przyczynić się między innymi do ograniczenia liczby niepotrzebnych kursów. Auto o pojemności np. do 3,5 tony może jednocześnie przetransportować większą ilość towaru niż auto osobowe. Taki wynajem jest pod pewnymi względami również bardziej opłacalny niż współpraca np. z firmami kurierskimi. Dlaczego? Przykładem może być cennik usług firm kurierskich, który często usiany jest różnego rodzaju niezrozumiałymi opłatami.