Własna flota samochodowaWłaściciele firm logistycznych czy produkcyjnych zadają sobie to pytanie zarówno przed rozpoczęciem działalności, jak i w jej trakcie. Budować własną flotę i zatrudniać kierowców, czy skorzystać z usług firm transportowych i przeprowadzkowych? Pytanie nie należy do łatwych, dlatego warto rozważyć wszystkie plusy i minusy.

Świadczenie na własną rękę usług przewozowych na początku może wydawać się jedynie słusznym rozwiązaniem. Dużym plusem jest na pewno brak pośredników, gdyż w przedsiębiorstwie za organizację transportu i serwis odpowiada jedna lub ewentualnie kilka osób. Warto wspomnieć także o tym, że posiadanie własnych, dobrze oznakowanych pojazdów buduje pozytywny wizerunek firmy. Oznakowane samochody wywierają dobry efekt na klientach. W większości przypadków dobra flota pojazdów zapewnia także przewagę nad konkurencją.

Czy wszystko wygląda tak kolorowo? Na pewno nie. Z drugiej strony stoją bardzo duże koszty utrzymania pojazdów, serwisu, ubezpieczeń OC, a także obowiązek szkolenia kierowców. W takim przypadku koszty mogą być także zwiększone poprzez stale zmienne ceny paliwa. Gdy mamy 1, 2 auta nie będzie to aż tak widoczne, gdy samochodów jest 10 lub 20 – różnicę będziemy odczuwać z dnia na dzień.

Rozwiązaniem jest wynajem podwykonawcy – zewnętrznej firmy transportowej. Decyzja o skorzystaniu z pomocy firm świadczących usługi transportowe musi być poprzedzona fachową analizą, a także współgrać ze strategią działalności. Taki sposób prowadzenia firmy na jednak bardzo duże zalety.

Podobne wpisy